Jestli lidi nÄ›kdy nÄ›co fascinovalo, pak jsou to rozhodnÄ› extrémy, a to i v řÃÅ¡i zvÃÅ™at. Nenà tedy divu, že se zajÃmajà o to, které je napÅ™Ãklad nejvyÅ¡Å¡Ã nebo nejtěžšÃ. Mnohem ÄastÄ›ji se vÅ¡ak ptajÃ, které z nich je nejrychlejÅ¡Ã. Tuto otázku vÅ¡ak nenà až tak snadné zodpovÄ›dÄ›t, a to hned z nÄ›kolika důvodů.
Â
Â
V prvnà řadÄ› se musÃme ptát, zda měřÃme absolutnà rychlost nebo rychlost vzhledem k velikosti tÄ›la. To je pomÄ›rnÄ› důležité, neboÅ¥ to vyvolává otázku, jak ji máme vlastnÄ› posuzovat. Pokud budeme brát tu absolutnÃ, pak jsou tÃmto penalizovány skuteÄnÄ› malé druhy, napÅ™Ãklad hmyzu. Na druhou stranu, v celkovém měřÃtku nenà jejich rychlost zrovna velká. I proto se nejÄastÄ›ji bere ta absolutnÃ.
Â
V nà jsou vÃtÄ›zi dva druhy. TÃm známÄ›jÅ¡Ãm je gepard, který dokáže běžet rychlostà pÅ™es 100 km/h, byÅ¥ na krátké vzdálenosti. OvÅ¡em to nenà nic proti sokolu stÄ›hovavému, který když složà kÅ™Ãdla a Å™Ãtà se z výšky na koÅ™ist, letà úctyhodných téměř 300 km/h.
Â
Â
Zdálo by se tedy, že máme jasného vÃtÄ›ze. Tak tomu vÅ¡ak nenÃ. Gepard dokáže běžet naplno jen velmi krátce, a sokol pouze pÅ™i stÅ™emhlavém letu. Pokud se vÅ¡ak zajÃmáme o to, který druh skuteÄnÄ› dokáže vlastnà silou, nikoliv s pomocà gravitace, dosáhnout nejvyÅ¡Å¡Ã rychlosti, pak je to bezesporu rorýs obecný.
Â
Tento malý Äerný stÄ›hovavý pták, který hnÃzdà bÄ›hem léta i u nás a vyvádà zde mláÄata, je zdaleka nejrychlejÅ¡Ãm letcem, pokud bereme skuteÄnÄ› pÅ™Ãmý let. Je dokonce tak specializován, že na rozdÃl od ostatnÃch ptáků ani nedokáže vzlétnout ze zemÄ›. Vždy musà mÃt nÄ›jaké vyvýšené mÃsto, ze kterého může seskoÄit. Na rozdÃl od ostatnÃch také naprostou vÄ›tÅ¡inu svého života strávà ve vzduchu.
Â
Co by se ale stalo, kdybychom poÄÃtali relativnà rychlost? Pak by vÃtÄ›zi byli mravenci. Ti dokážou vzhledem ke své výšce vyvinout až neuvěřitelnou rychlost, a to i pokud tahajà těžká bÅ™emena. RozhodnÄ› bychom je tedy nemÄ›li podceňovat.