K situacím, jež by většina z nás nejraději nikdy v životě nezažila, patří jednoznačně i nedostatek peněz. Finanční tíseň je nepříjemný stav, který lidem v mnoha ohledech komplikuje život. A byť by nás mělo utěšovat aspoň známé rčení o tom, že chudoba cti netratí, vlastně ani to nás uklidňovat nemůže, protože ani to není tak docela pravda. Všichni víme, že jsou sociálně slabí vnímáni většinovou společností s despektem a ani ti nejčestnější se tak nemohou pyšnit tím, že nemají peněz právě na rozdávání.
Být chudí tedy není nic, co bychom chtěli. Všichni chceme mít peněz přinejmenším tolik, aby se jimi zvládlo zaplatit vše, co k životu potřebujeme. Ale při výši příjmů a výdajů, které máme, to je někdy nemožné. Naši chlebodárci často nabízejí mzdy, jež jsou k pláči nebo k smíchu, a ceny vám jistě také popisovat nemusím, ty jistě znáte i vy.
A jak mají svou situaci zvládnout lidé, pro něž je vzhledem k výši jejich příjmů natolik draho, že prostě se svými financemi nevyjdou? Někdy se musí omezovat ve všech postradatelných výdajích, někdy musí oželet i výdaje poměrně nepostradatelné. A někdy se musejí dokonce poohlédnout po nějaké půjčce.
Že půjčka takové lidi v nouzi zachrání? To máte teoreticky pravdu. Ale zachrání je jenom tehdy, když lidé v nouzi půjčku za dost výhodných podmínek dostanou. A to není vůbec jisté. Ani ta dostupnost, ani výhodnost půjček. Levné bankovní půjčky jsou totiž běžně provázeny nutností mít dost velké příjmy, čisté registry dlužníků a další přednosti, které lidé v zoufalé situaci ale nemají, a tak jsou žádosti o ně často zamítány. Takže to řešení problémů být nemusí.
A na jakou pomoc se mohou lidé v komplikované situaci spolehnout? Těm pomůže často jedině americká nebankovní hypotéka. A to proto, že za ni se ručí nemovitostí, a ne registry dlužníků a výší příjmů. A proto je u nás tolik lidí, kteří si právě nebankovní hypotéky rádi berou.